Hizmetlerimiz

Temel Yalıtım (Bohçalama)

Temel Yalıtım (Bohçalama)

Bina temelinin bitümlü veya PVC membran tabakası ile çepeçevre sarılarak topraktan betona gelebilecek suyu engellemek amacı ile yapılan sisteme bohçalama su yalıtımı denir.

Bohçalama su yalıtımı yönteminde öncelikle yalıtım tabakası hazırlanır ve bohçanın içine yapımızın temeli oturtulur. Bohçalama su izolasyonu binanın beton perdenin temeli ve bodrum perdelerini yeraltı sularının zararlı etkilerine karşı ve yeraltı suyu olmayan zeminlerde ise yer altında oluşabilecek sülfatların etkilerine karşı koruma amaçlı bohçalama su izolasyonuyapılır.

Temelde izolasyonu yapılmış binaların ömrü daha çok uzun olur. Yalıtım yapılan binalar su izolasyonu yapılmayan yapılara göre daha dayanıklıdır. Olabilecek depremlerde bohçalama nidasıyla su yalıtımı yapılmayan temeller suyun topraktaki nemin zararlı etkilerinden zayıflayarak beton temelimiz depremin şiddeti ile zarar görür üzerindeki yükü taşıyamaz yapımız yok olur.

Bohçalama yapılacak olan sağlam zemin elde edilmelidir. Hazırladığımız zemin düzgün yüzeyli grobeton katmanıdır.Temelde izolasyonu için grobeton üzerine polyester keçe taşıyıcılı Membran en az iki kat üç veya dört milimetre kalınlığında yapıştırılır. Temel bohçalama uygulamalarında grobeton üzerine membran altına astar gerekmez.

Mahmutoğlu Yapı & İzolasyon

Dijital Reklam Ajansı ♥ Serbay Interactive